Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacji)

Co to jest rekuperacja ?

ASK.jpgRosnące ceny paliw i energii zmuszają nas do ciągłego poszukiwania oszczędności. Z pomocą przychodzą nam nie tylko coraz doskonalsze i sprawniejsze urządzenia grzewcze, materiały izolacyjne o bardzo niskich współczynnikach przenikalności cieplnej, ale również super szczelne okna i drzwi, które zamykając budynek szczelnie przed zimnem, równocześnie pozbawiają go wentylacji.

Zasadą działania tradycyjnego systemu wentylacji było założenie, iż ruch powietrza odbywać się będzie poprzez grawitacje wynikającą z różnicy temperatur. Do budynku poprzez nieszczelności np. stolarki okiennej, wpływało świeże powietrze zimne, zużyte usuwane było poprzez kominy wentylacji grawitacyjnej. Z czasem jednak, szukając oszczędności, zaczęliśmy uszczelniać wszystkie możliwe miejsca tak, aby nie było czuć nawiewu zimnego powietrza w zimie, a tym samym praktycznie eliminując wentylację.

Właśnie dlatego szukając optymalnego rozwiązania, zdecydowano odciąć największą stratę ciepła poprzez zastosowanie wymiennika ciepła do wentylacji. Taki wymiennik wzbogacony o wentylatory i odpowiednie sterownie to nic innego jak rekuperator. Od sprawności odzysku ciepła zależą oszczędności. Uwagę należy skupić na tym, iż urządzenia tego typu kontrolują wentylację w sposób ciągły i niezależny od warunków atmosferycznych, cały czas odzyskując ciepło z usuwanego zużytego powietrza. Odzyskane w wymienniku ciepło jest przekazywane do świeżego powietrza czerpanego z zewnątrz, które jest następnie nawiewane do pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki temu mamy gwarancję, że w łazience nie pojawi się grzyb, w WC nie będzie niemiłych zapachów, a od wietrzenia w nocy nie wychłodzimy nadmiernie budynku.

Stosując wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacje) jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 50 % z kosztów ogrzewania w porównaniu do sprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej. Dodatkowo zyskujemy świeże powietrze w budynku oraz lepsze samopoczucie domowników.

Stawiając sobie zatem za cel wybudowanie domu energooszczędnego, czyli szczelnego, zamiast pytać, czy warto mieć rekuperator, powinniśmy zapytać, jaki rekuperator warto mieć. Odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim dobry, którego kultura pracy nie zmusi nas do noszenia stoperów w uszach, a jednocześnie, który będzie odzyskiwał tyle energii, że pozwoli nam na zaoszczędzenie więcej niż wydamy na jego utrzymanie. Warto też zwrócić uwagę, aby działał długo i bezawaryjnie. Wszystkie te cechy to klucz do sukcesu pod warunkiem, że instalacja zostanie właściwie zaprojektowana. Jeśli czegoś nie dopilnujemy, nawet najlepszy sprzęt przyprawi nas o ból głowy.

Instalacja dla wymagających

Dla poprawnego działania urządzenia potrzebny jest system czterech kanałów, z których każdy pełni inną rolę. Pierwszy to system czerpania świeżego powietrza. Bliźniaczo podobny kanał wyprowadzony przez ścianę lub dach domu to system wyrzutu zużytego powietrza. Oba te kanały zakończone są na elewacji kratką okrągłą lub wyrzutnią/czerpnią dachową o odpowiednio dobranej średnicy.

Kolejne dwa ciągi powietrza to system wyciągowy, który wyciąga powietrze z pomieszczeń zawierających dużą wilgoć, nieprzyjemny zapach lub nadmiar pary itp. Główny kanał o średnicy 160mm rozgałęzia się na kuchnię i toalety oraz wiatrołap – dzięki temu nie czujemy zapachów uciążliwych, nie musimy obawiać się wilgoci w łazienkach. Wyciąganie z przedsionka ułatwi suszenie mokrej kurtki czy butów.

Nawiew podobnie jak wyciąg to kanał o średnicy 160mm rozgałęziony na mniejsze odnogi, których zakończenia znajdują się w pomieszczeniach mieszkalnych czy sypialnych – czyli wszędzie tam gdzie przebywamy dłużej i jest potrzebne świeże powietrze.

Cała instalacja zaprojektowana jest tak, aby maksymalnie zachować przestrzeń użytkową na poddaszu. Wszystkie rury poprowadzone są maksymalnie blisko skosu w miejscu gdzie nie mieści się żaden mebel. Nie tracąc miejsca a przede wszystkim łatwo maskując kanały sprawiamy, że w części mieszkalnej w ogóle nie widać instalacji poza estetycznymi zaworami nawiewnymi umieszczonymi w sufitach.

Dodatkowa korzyść wynikająca ze stosowania instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to dystrybucja ciepłego powietrza z okolic kominka. Nadmuchiwane powietrze w okolicach wkładu zmusza je do podróży po całym domu. Najbliższy wyciąg (np. kuchnia) otrzymuje dzięki temu dużo cieplejsze powietrze, które trafiając do rekuperatora wraca do budynku równomiernie do każdego pomieszczenia. Już nie trzeba rozprowadzać ciepła osobnymi kanałami. System wentylacji robi to za nas, robi to cicho tanio i równomiernie.

Taką samą sytuację widać w przypadku chłodzenia budynku latem poprzez klimatyzację. Nie tylko podnosimy jej sprawność, ale również obniżamy zapotrzebowanie na jej moc, dzięki czemu może być o połowę tańsza w eksploatacji – więc rachunki za prąd będą wtedy mniej uciążliwe.

Adaptacje budynku do wentylacji

Zmiany stolarki okiennej i drzwi.

W przypadku stosowania systemu wentylacji mechanicznej, dla prawidłowego działania wymagana jest szczelność budynku. W tym celu należy stosować okna, które nie posiadają nawiewników, kratek, szczelin podokiennych itp.

Dla prawidłowego przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami należy również zapewnić wykonanie podcięć pod drzwiami w wysokości 15mm od posadzki lub ekwiwalentu powierzchni w postaci kratek okrągłych lub prostokątnych w drzwiach. Dotyczy to wszystkich drzwi z wyjątkiem drzwi wejściowych do budynku, które powinny zapewniać szczelność.

Uwaga! Domy wyposażone w wentylacje mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacje) nie wymagają murowania większości kominów wentylacji grawitacyjnej (koszt wykonania takich kominów waha się od 3 do 8 tys. złotych w zależności od domu). Dodatkowe oszczędności można osiągnąć zamawiając okna bez nawiewników oraz rozszczelnień. Wymienione wyżej oszczędności w dużej mierze rekompensują koszty poniesione na system rekuperacji, a późniejsze oszczędności eksploatacyjne powodują obniżenie kosztów ogrzewania nawet do 50%. Dodatkowo system zapewnia zdrowy mikroklimat w budynku oraz ciągłą kontrolowaną wymianę powietrza.

Montaż i wymagania urządzenia(przyłączenia)

 • Odprowadzenie skroplin od urządzenia – wymagane przyłącze to kanał o średnicy ½ cala wyprowadzony do kanalizacji za pośrednictwem przewodu pcv wyposażonego w syfon „mokry” zabezpieczający przed cofaniem się zapachów.
 • Zasilania w ilości 2 gniazd zasilanych napięciem 230V 50Hz uziemionych wraz z instalacją elektryczną budynku.
 • Sterowania – należy przygotować przewód sterujący do rekuperatora, który przeprowadzony będzie od urządzenia do umiejscowienia regulatora 3-stopniowego
 • Puszki podtynkowej pod montaż regulatora w jego docelowym miejscu;

Kominek i instalacja kominkowa

Warunkiem koniecznym dla stosowania kominka jest właściwy wybór wkładu kominkowego i właściwa jego instalacja. Wkład kominkowy powinien spełniać wymagania urządzeń z zamkniętą komorą spalania . Niezbędne jest stosowanie zasilania paleniska poprzez powietrze doprowadzone z zewnątrz oddzielnym kanałem powietrznym umieszczonym w posadzce lub wylewce poziomującej.

Nie dopuszczalne jest stosowanie wkładów, które w jakikolwiek sposób pobierają powietrze z przestrzeni pomieszczenia, w którym się znajdują.

W przypadku stosowania kominka z doprowadzeniem powietrza, nie jest wymagane stosowanie wentylacji grawitacyjnej. Pozostawienie kanału wentylacji grawitacyjnej wymaga równoczesnego stosowania kratki dającej możliwość szczelnego zamknięcia na czas pracy wentylacji mechanicznej.

Część opisowa

UWAGA: zawarty opis instalacji oraz opracowanie graficzne jest przygotowane wyłącznie dla urządzeń z rodziny ORCON HRC oraz Renovent HR. Zastosowanie innego urządzenia nie gwarantuje uzyskania opisywanych wyżej oszczędności , oraz może prowadzić do występowania innych problemów , np. hałasu.

W zależności od zapotrzebowania, urządzenia ORCON i Renovent HR są dostępne w następujących konfiguracjach:

Podział ze względu na wydajność urządzenia:

 • Renovent Small – max. wydatek powietrza 180 m3/h
 • ORCON HRC 300 lub Renovent Medium  – max. wydatek powietrza 300 m3/h
 • ORCON HRC 400 lub Renovent Large  – max. wydatek powietrza 400 m3/h

Podział ze względu na bypass:

 • urządzenia wyposażone w automatyczny bypass
 • urządzenia bez bypassu

UWAGA: rekuperatory ORCON standardowo wyposażone są w czujnik wilgotności oraz bezprzewodowe sterowanie.

Rekuperator w zależności od wybranego projektu jest umieszczony w:

 • w kotłowni
 • garażu lub pomieszczeniu gospodarczym
 • na poddaszu nieużytkowym

Jeśli jest to możliwe urządzenie zawieszone jest na wysokości 180 cm nad ziemią dla ułatwienia obsługi.
W innych przypadkach rekuperator umieszczony jest na poddaszu i posadowiony na podstawie, zamocowany do komina lub do ściany szczytowej budynku. W najczęściej stosowanej wersji 4/0, z górnej części urządzenia wychodzą cztery kanały, które rozchodzą się w odpowiednich kierunkach, po czym rozgałęziają się na poszczególne pomieszczenia.

Dla dokładnego zobrazowania przebiegu instalacji wentylacyjnej oraz lokalizacji rekuperatora i poszczególnych anemostatów nawiewnych i wywiewnych służy załączony rysunek. Z rysunku odczytać można następujące informacje: lokalizacje rekuperatora , jego typ i wydatek powietrza, miejsce poboru świeżego powietrza i wyrzutu zużytego (czerpnia i wyrzutnia) , miejsca poszczególnych anemostatów nawiewnych i wywiewnych oraz szacunkowy koszt wykonania instalacji. W celu identyfikacji elementów instalacji wentylacyjnej proszę posłużyć się poniższą legendą:

Untitled-1.png

Sterowanie systemem wentylacyjnym:

Sterowanie centralką wentylacyjną odbywa się za pomocą pulpitu sterującego na urządzeniu, który pozwala programować wszystkie parametry urządzenia. Dodatkowo do urządzenia podpinany jest 3-stopniowy przełącznik z diodowym sygnalizatorem zabrudzenia filtrów. Producent zaprojektował to z myślą o trzech porach dnia:

1) NOC – okres w którym zapotrzebowanie na świeże powietrze jest minimalne, dzięki czemu urządzenie pracuje na najniższych obrotach maksymalnie oszczędzając energię elektryczną. Taka praca nie powoduje żadnego hałasu i pozwala na spokojny sen przy świeżym a nawet schłodzonym powietrzu latem.

2) DZIEŃ – okres w którym urządzenie pracuje na takim poziomie, by zapewnić ilość powietrza potrzebną dla całej rodziny i urządzeń domowych, które pracują.

3) WIETRZENIE – poziom podwyższonej wymiany powietrza, szczególnie przydatny w momentach, kiedy mamy rodzinne imprezy z dużą ilością gości, kuchnia pracuje na pełnych obrotach, toalety są zajęte, lub kiedy coś się przypali i zadymi pomieszczenia – słowem wtedy, kiedy normalnie otwieramy okna.

Istnieje możliwość wyposażenia systemu w następującą automatykę dodatkową:

Sterownik IBTRON , który za pośrednictwem zegara i ustawionych odpowiednio okresów w których jesteśmy w domu lub w pracy, przełącza samodzielnie tryby pracy pomiędzy trybem nocnym i dziennym( trybem spokojnym uśpionym i trybem roboczym, wystarczającym na sprawną wentylację używanych pomieszczeń).

Sterowanie bezprzewodowe to zestaw odbiornika przy centralce i nadajnika montowanego na ścianie w dowolnym pomieszczeniu, który może posiadać w zależności od wersji regulację 2 lub 4 stopniową, w której występuje również wzbudzenie dzwonkowe , który na 15 lub 30 minut załącza najwyższą wydajność centrali celem przewietrzenia toalet i łazienek. Do jednego odbiornika można podłączyć dowolna ilość nadajników.

UWAGA: sterowanie bezprzewodowe jest standardem w rekuperatorach ORCON. 

Aby uzyskać więcej informacji nt. naszych produktów i usług, a także sprawdzić aktualność naszej oferty prosimy o kontakt pod numerami:

A L T E R N A T Y W N E  S Y S T E M Y  K O M F O R T U
34 – 114  Brzeźnica 320  /k. Krakowa
Tel: 33 483 22 22 ; fax: 33 879 20 30

ASK Sp. z o.o posiada firmy współpracujące na terenie całego kraju, jeśli są Państwo zainteresowani naszą ofertą prosimy o kontakt.
Zapraszamy również na naszą stronę internetową gdzie można zapisać się do newslettera, co daje Państwu możliwość śledzenia aktualnych promocji.

www.rekuperatory-ask.pl

www.ask-polska.com.pl

Twój koszyk

Nie masz nic w koszyku

  Facebook

  Darmowy katalog

  Logowanie

  Zapomniałem hasła

  Nie masz konta?

  Zarejestruj się. Zyskasz większe możliwości, kontrolę nad korespondencją, komentarzami i swoimi transakcjami, a także dostęp do dodatkowych materiałów oraz promocji.

  Rejestracja konta

  Regulamin

  Masz już konto?

  Zapomniałem hasła

  Studio AtriumKonsultant

  Nie znalazłeś projektu, jakiego szukałeś? Opisz go nam! Postaramy się go znaleźć dla Ciebie. Masz dodatkowe pytania? Wystarczy je napisać - my odpowiemy.

  na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymania odpowiedzi zgodnie z oświadczeniem. Szczegóły

  Możesz także skorzystać z infolinii. Konsultant pomoże Ci wybrać projekt i załatwi wszelkie formalności z zamówieneim!

  Numer naszego konsultanta 33 822 94 96

  Pomoc

  Lub wybierz parametry projektu i kliknij przycisk "Pokaż projekty" znajdujący się pod formularzem

  • Powierzchnia użytkowa

   m2
  • Powierzchnia zabudowy

   m2
  • Powierzchnia całkowita

   m2
  • Szerokość | długość działki

   | m
  • Maks. szerokość elewacji frontowej

   m
  • ilość pokoi na parterze:

   (0) (0) (0) (0) (0)
  • ilość pokoi na II kondygnacji:

   (0) (0) (0) (0) (0)
  • Ilość łazienek

   Na parterze (0) (0)
   Na II kondygnacji (0) (0)
  • Funkcja - opcje dodatkowe

   • (0)
   • (0)
   • (0)
   • (0)
   • (0)
   • (0)
   • (0)
   • (0)
   • (0)
  • (0)
   (0)
  • (0)
   (0)
  • (0)
   (0)
  • Garaż

   (0) (0) (0)
  • Piwnica

   (0) (0)